Sveikuolis mėgo taurelę

Vėlų 1916 m. gruodžio 29–30 d. sandūros vakarą Sankt Peterburge susitiko du skirtingo amžiaus vyrai.

Vyresnysis – žymiausias visų laikų sveikuolis Grigorijus Jefimovičius (1869–1916), dėl savo charizmos tapęs karališkosios poros numylėtiniu.

Antrasis – Feliksas Feliksovičius (1887–1967), caro Nikolajaus Aleksandrovičiaus (1868–1918) dukterėčios Irinos Aleksandrovnos (1895–1970) sutuoktinis.

Grigorijus – mužikas ir mistikas iš Rusijos gilumos. Atvykęs į imperijos sostinę, jis labai greitai sulaukė smalsuolių bei žiniasklaidos susidomėjimo ir buvo pristatytas karališkajai porai. Netrukus jam buvo patikėta ypatinga užduotis – įtaigos galia išgydyti nepagydomos hemofilijos kamuojamą sosto įpėdinį Aleksejų Nikolajevičių (1904–1918).

Bėgant metams, Grigorijaus įtaka rūmuose vis labiau augo, o carui išvykus į frontą, jis faktiškai pradėjo valdyti valstybę kartu su cariene Aleksandra (1872–1918).

Paslaptinga Grišos asmenybė, ekscentriškas elgesys bei nepaaiškinama sėkmė rūmuose dirgino liežuvautojų smalsumą ir skatino itin pikantiškas apkalbas, kurios netrukus pasiekė žiniasklaidą. Beveik tuo pat metu jį pradėjo stebėti dar ir slaptoji politinė caro policija.

„Šio žmogaus aukos įsitikinusios, esą liesdamas jas Grigorijus perduoda „angeliško tyrumo“ jausmą, esą „pakylėja jas į dangiškas būsenas“, – „Moskovskije vedomosti“ leidinyje pasakojo žurnalistu Novosiolovu įvardijamas asmuo.

Nežinia, ar šie žodžiai teisingi, tačiau neabejojama, kad Grigorijus itin mėgo išgerti ir dažnai lankydavosi viešosiose pirtyse, kuriose laisvo elgesio mergužėlės jį veikiausiai išplakdavo vantomis, mat Dievo žmogui, gydančiam caraitį, taip pat prireikdavo paprastų žemiškų malonumų.

Antai jau vykstant Didžiajam karui (1914–1918), Rusijos liežuvautojai gavo itin daug peno apkalboms, kai kilo skandalas dėl Grišos elgesio Maskvos restorane „Jaras“. Teigta, kad girtas Grigorijus į šią įstaigą atvyko su draugais ir kabinėjosi prie moterų. Jis šoko apimtas transo ir gyrėsi, kad marškinius jam neva pasiuvusi pati imperatorienė (ją jis familiariai vadino „mama“, „Saška“ ir „sene“), o galiausiai, anot policijos pranešimo, visiems parodė savo lytinius organus. Pats Grigorijus pasakojimus apie šį incidentą neigė ir vadino tai caro priešų paskleistu šmeižtu.

Nors nemažai aukštuomenės narių (ypač moterų) klūpojo prie išsišokėlio mužiko kojų, aristokratų gretose netrūko ir tokių, kurie Grigorijaus asmenyje įžvelgė egzistencinę grėsmę sau arba jautė jam stiprų pavydą dėl caro ir carienės prielankumo.

Feliksas Feliksovičius buvo vienas jų.

Caro dukterėčios sutuoktinis aistringai nekentė Grigorijaus, tačiau susitikęs su šarlatanu, buvo priverstas šypsotis ir kalbėti malonius žodžius, mat kartu su draugais jis nusprendė nužudyti sveikuolį ir jam teko svarbi užduotis – įvilioti Grišą į spąstus.

Iš pradžių atsivedęs Grigorijų į savo šeimos rūmų valgomąjį (rūsyje), Feliksas jį pradėjo vaišinti pyragaičiais, pagardintais specialiu „prieskoniu“, skirtu šarlatanui, tačiau šie nedavė norimo rezultato.

Vėliau šeimininkas pavaišino svečią tokiu pat „patobulintu“ vynu, tačiau nuodai ir vėl nesuveikė. Viršuje tūnojo Felikso draugai, nekantriai laukdami paskutinio Grišos atodūsio, tačiau jų lūkesčiams kol kas nebuvo lemta išsipildyti.

„Jis pažvelgė į mane ir aš tartum išgirdau jį sakant: „Matai? Kad ir kaip besistengtum, tu man nieko nepadarysi“, – vėliau pasakojo Feliksas Feliksovičius savo memuaruose (1927).

Nuodams nesuveikus, Feliksas sunerimo ir nubėgo į viršų pas kitus sąmokslininkus. Jis pasiėmė šaunamąjį ginklą ir grįžęs pas šarlataną paleido į jį šūvį (į krūtinę). Anot Felikso, iš pradžių atrodė, kad sveikuolis negyvas, tačiau didikui bandant tuo įsitikinti, Griša netikėtai atgijęs ir puolęs namų šeimininką. Jis taip pat bandęs pabėgti ir nusvirduliavęs į lauką, tačiau vienas sąmokslininkų, Vladimiras Mitrofanovičius (1870–1920), miestui ir pasauliui labiau žinomas Puriškevičiaus pavarde, taip pat atbėgęs su ginklu ir paleidęs į Grigorijų dar vieną šūvį (į nugarą). Tada sąmokslininkai suvynioję jo kūną į audeklą, nunešę ant Didžiojo Petrovsko tilto ir įmetė jį į Nevos upės vandenį.

Šios versijos buvo laikytasi daugelį metų, tačiau, kaip ir kiekvieno politiškai svarbaus nužudymo atveju, vėliau atsirado įvairių žmonių, pastebinčių neatitikimus pasakojimuose ir keliančių nepatogius klausimus. Pvz., iš kur sveikuolio palaikuose atsirado trečioji kulkos palikta skylė (kaktoje)?

Maždaug 2004 m. BBC išleido trumpą dokumentinį filmą banaliu pavadinimu („Who killed Rasputin?“), kuriame kelta versija, kad prie šarlatano mirties galėjo prisidėti dar ir Didžiosios Britanijos slaptųjų tarnybų atstovai.

Jame teigta, kad pacifisto Grigorijaus veikiamas caras vis labiau jautė prielankumą idėjai pasitraukti iš karo, o tai būtų leidę vokiečiams perkelti papildomas pajėgas iš Rytų į Vakarų frontą ir tuo padidinti spaudimą britams bei prancūzams.

Šiame filme taip pat minimos dvi pavardės – Johno Dymoke’o Scale’o (1882–1949) ir Oswaldo Raynerio (1888–1961).

Pirmasis esą artimai bendravęs su politine Rusijos grietinėle ir galėjęs prisidėti prie sąmokslo organizuojant sveikuolio nužudymą (gal net pasiūlęs šį problemos sprendimo būdą), o antrasis veikiausiai ir paleidęs trečiąjį, „paslaptingąjį“ šūvį į galvą.

Neabejojama, kad Sankt Peterburge reziduojantys britų tarnybos agentai itin priešiškai žvelgė į Grišą ir jo įtaką carui.

Savo pranešimuose jie jį vadino „Tamsos jėgomis“ (Dark Forces).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vigantas

Vigantas portretas
Autoriui rekomenduoju jou tube paklausyti Radzinskio. Daug naujo sužinos.

pastebėjimas

pastebėjimas portretas
Atsakymas, pasak EUROSTAT lietuviai išlenkti taurele mėgsta daug labiau nei rusai, nors dabar narkotikai tampa populiaresni , net vaikai, tručijasi narkotikais- ačiū partijai ir vyriausybei.

Klausimas

Klausimas portretas
O, kas iš rusų nemėgsta išlenkti taurelės?
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

  • Auksinis aštuonetas
    Auksinis aštuonetas

    Yra toks smagus filmas „Oušeno aštuntukas“ apie pramuštgalvių šutvę ir jų tobulą vagystę. Bet kalba šįkart ne apie holivudišką versiją. Lietuviškas variantas kur kas įdomesnis – čia a...

    2
  • Kodėl mes ne Amerika?
    Kodėl mes ne Amerika?

    Kodėl mūsų rinkimų kampanijos atrodo kaip melancholijos persmelktas moliūgas juodame lauke. Lauke, kur mėnulis šviečia visur, išskyrus jį. ...

    6
  • E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai
    E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai

    Buvęs (ir galimai būsimas) JAV prezidentas Donaldas Trumpas į aljansus žiūri per sandorių prizmę. Jo kalbose nėra miglotos retorikos apie vadinamosios D dienos išsilaipinimą, Berlyno sieną ar džiaugsmingą Europos susivienijimą 1989–19...

    6
  • Poetų ar miestų karas?
    Poetų ar miestų karas?

    Kiekviena XX a. kauniečių karta užaugo su sava Vilniaus idėja. Dabar nė vienas jų vasaros neįsivaizduoja be pajūrio, tarpukariu ateities neįsivaizdavo be Vilniaus. Jų nenoru „nurimti be Vilniaus“ sumaniai pasinaudojo ir Kremlius, š...

    3
  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    21
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    104
  • Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą
    Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą

    Savaitgalį teko praleisti Palangoje. Mero Šarūno Vaitkaus kvietimu teko dalyvauti Palangoje įvykusiame Europos brasbandų (varinių pučiamųjų orkestrų) čempionate. ...

    2
  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
Daugiau straipsnių