Teroristai vietoj despotų?

Viso pasaulio dėmesį kurį laiką kaustė ne tik karas Ukrainoje ir šios šalies bei Vakarų santykiai su Rusija, Graikijos skolų krizė ir jos suvaldymas.

Viso pasaulio dėmesį kurį laiką kaustė ne tik karas Ukrainoje ir šios šalies bei Vakarų santykiai su Rusija, Graikijos skolų krizė ir jos suvaldymas, bet paskutinėmis dienomis taip pat ir rinkimai Izraelyje, ketvirtą sykį iškėlę Benjaminą Netanyahu į premjerus, ir islamistų teroras – šįkart šiaurinėje Afrikoje, kur jo mažiausiai tikėtasi.

Būtent Tunise, kur, pasak Madrido dienraščio „Mundo“, „atentatas smogė šaliai, tapusiai demokratijos vilties arabų pasaulyje simboliu“.

„Išpuolis prieš nacionalinį muziejų Bardo – pats sunkiausias po diktatoriaus Ben Ali žlugimo. Tai išryškina, kokie pavojai tebegresia pereinamajam procesui  Tunise. Ir kadangi kaimyninėje Libijoje tvyro valdžios vakuumas, tenykštė anarchija gali persimesti per sieną ir destabilizuoti visą regioną. Tai turėtų pasekmių visam Viduržemio jūros regionui ir sykiu Europai“, – įspėjo konservatyvusis Ispanijos sostinės laikraštis.  

Tarp žuvusiųjų daugiausia užsienio, visų pirma Europos, turistų, buvo ir du kolumbiečiai. Tad Bogotos dienraštis „Tiempo“ ir pažymėjo, kad Tunisas „prie pat Europos slenksčio, jo politinė padėtis stipriai įtempta. Tik didelių pastangų dėka ministrui pirmininkui Habibui Essidui pavyko suformuoti vienybės vyriausybę, įglaudžiančią ir pasaulietines, ir muslimiškas jėgas“.

Anot Paryžiaus dešiniųjų dienraščio „Figaro“, „fanatiškieji islamistai savo taikinius išsirenka ne atsitiktinai“. „Satyrinis laikraštis ir žydų parduotuvė Prancūzijoje, religinės mažumos ir antikos turtai Irake, dabar nekalti europiečiai turistai didžiausiame Tuniso muziejuje: šis išpuolis vienodai nukreiptas prieš tunisiečius ir svetimšalius, prieš kultūrą ir demokratiją, prieš ekonomiką ir taiką.

Tai baisus smūgis vienintelei arabiškai šaliai, sugebėjusiai įgyvendinti 2011-ųjų arabų pavasarį“, – darė išvadą Prancūzijos sostinės dienraštis.

Pasak Varšuvos dienraščio „Rzeczpospolita“, „išpuolis nukreiptas prieš mūsų visuomenės formą, mūsų laisvę, mūsų pažangą“. „Todėl turime šias vertybes apginti. Jei to nedarysime, jas prarasime“, – ragino ir Lenkijos sostinės dienraštis.     

Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ taip pat akcentavo, kad „Tunisui vieninteliam arabų pasaulyje buvo pavykę 2011 metų protestus pratęsti demokratizavimo link. Tačiau tai nereiškia, kaip dabar ir matome, jog šalis įgijo imunitetą prieš terorą ir smurtą“.

„Tunisas negali laikytis atokiai nuo regiono konfliktų, net jeigu vyriausybė tai ir mėgintų. Dabar didžiausia užduotis būtų neleisti Tunisui nugarmėti  į prievartos liūną – šaliai, kuri, kaip nedaugelis kitų arabiškajame pasaulyje, dar teikia pagrindo vilčiai“, – rašė Frankfurto liberalų laikraštis.

Heidelbergo „Rhein-Neckar-Zeitungo“ požiūriu, „jeigu šalia Sirijos, Libijos, Alžyro dabar dar ir Tunisas pasidarys nesaugia valstybe, tai tuo prasidės arabiškojo pavasario pabaiga“.

„O tas pavasaris (dabar tą reikia su apgailestavimu pripažinti) pasirodo tebuvęs iliuzija. Jis šiaurinę Afriką iki pat Artimųjų rytų ne išlaisvino, bet padarė dar nesaugesnę. Teroristai vietoj despotų – štai rezultatas“, – rašė laikraštis prie Reino ir Nekaro upių santakos.

„Kruvinas išpuolis prieš Bardo muziejų smarkiai bloškia Tunisą atgalios, – sutiko ir Pietų Vokietijos dienraštis „Süddeutsche“.  – Jis ypač smogė turizmui, kurio radikalieji islamistai smarkiai nekenčia kaip versmės, iš kurios sklinda Vakarų įtaka ir moralės bei papročių supuvimas“.

Tačiau šio Miunchene leidžiamo laikraščio optimistiška nuomone, „kaip tik praėjusiais metais turizmas pradėjo po truputį atsigauti, o Tuniso pilietinė visuomenė per stipri ir per daug įsitvirtinusi, kad žaidimo lauką perleistų teroristams“.

„Šalies politikos ir ūkio vadovai per artimai susiję su atitinkamais sluoksniais  Europoje ir ypač Prancūzijoje, kad pasiduotų, pabėgtų ar emigruotų“, – įsitikinęs Pietų Vokietijos dienraštis.

O vidurio Vokietijos laikraštis „Mitteldeutsche“ rašė, jog „džihadistai, kuriuos vilioja akmens amžiaus islamistinės šariato valstybės vizija, savo vykdomoms žudynėms pavyzdingą arabišką Tunisą išsirinko ne atsitiktinai. Jiems jo daug žadantis demokratizavimo kursas tiesiog badė akis“.

„Kol kiti revoliucijas išgyvenę kraštai paskendo chaose ir prievartoje, Tuniso žmonės įrodė, kad islamo kultūra ir demokratiniai pokyčiai gali sugyventi, neturi tarpusavy prieštarauti, todėl Tunisas ir atrodė kaip viltingas modelis visam arabiškajam pasauliui“, – teigė Halės dienraštis.

Diuseldorfo „Handelsblattas“ pažymėjo, kad Tunisui vis dėlto „nepasisekė užkirsti kelio ginklų kontrabandai iš kaimyninės Libijos“. O Frankfurto „Allgemeine“ kitame straipsnyje dėstė, jog „ne vien Tunisas, bet ir visas regionas turi kovoti su vadinamosios „Islamo valstybės“ kurstomu teroru.

Šis teroras jau užvaldė Tuniso kaimynę Libiją, kuri vis labiau byra į šipulius. Iš ten jis griebia Egiptą, kur „Islamo valstybę“ išpažįstantys teroristai užpuola policininkus ir karius.

„O Tunise jie jaučiasi pakankamai stiprūs, kad nuliptų nuo kalnų, kur jie kaunasi su armija, ir surengtų išpuolį sostinės centre. Dabar sąjūdžiai „Islamo valstybė“ ir „al-Qaida“ vis mažiau vieni su kitais konkuruoja, greičiau jie susilydo, bent jau šiaurės Afrikoje, o tai tik dar labiau padidina iš jų sklindantį pavojų“, – rašė Frankfurto dienraštis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Gurmanų saulė ir UV spinduliai
    Gurmanų saulė ir UV spinduliai

    Lietuviai gyvena gerai. Rengiasi gražiai. Valgo skaniai. Ir vis pro petį pasidairo į latvius, estus – jie tai turi mišlenų, o mes niekaip nepramušame. Tad pernai gruodį ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės p...

    1
  • Žanrų niveliacijos era
    Žanrų niveliacijos era

    Šiomis dienomis, kai kino teatruose rodomas lietuvių autorių sukurtas filmas „Prezidentas“, pasakojantis mūsų šalies prezidento Valdo Adamkaus biografiją, daugelis kelia nebūtinai naują, tačiau retai tiksliai atsakomą klausim...

    1
  • Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle
    Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle

    Didesnis moterų verslumas rodo ne vien didesnį šalies ir pasaulio bendrąjį vidaus produktą (BVP). Savą verslą nuolat kuriančios moterys Lietuvoje gali paspartinti perėjimą prie tvaresnės visuomenės. ...

    3
  • Lietuvis ir azijietis
    Lietuvis ir azijietis

    Lietuvis J. turėjo viziją, kurią paskatino viskis, ir ėjo gatve migloto tikslo link. Nieko čia nebūtų tragiško – tegul sau eina linksmas, jei kitiems netrukdo. Tačiau štai niuansas: turėdamas savo viziją, lietuvis J. beveik nemat...

    5
  • Trump–Litovsko taika
    Trump–Litovsko taika

    Naujoji Rusijos valdžia, vadinamojo Sovnarkomo (Liaudies komisarų sovieto) nariai, laiko veltui negaišo, tad jau spalio 27 d. (lapkričio 9 d.) buvo išleistas specialus dekretas, leidžiantis griebtis represijų prieš bet kuriuos fiziniu...

    2
  • Ar padės laimėtas aukso puodas?
    Ar padės laimėtas aukso puodas?

    Turbūt daugelis iš mūsų norėtų laimėti loterijoje aukso puodą ir susikurti užtikrintą, orų ir saugų gyvenimą senatvėje. ...

    2
  • Kaukazo žaizdos
    Kaukazo žaizdos

    Graikų mituose Kaukazas – vienas tų stulpų, laikiusių pasaulį. Čia Dzeusas prie uolos prikalė ir amžinoms kančioms pasmerkė Prometėją – vieną garsiausių titanų – už tai, kad tas iš dievų pavogė ugnį ir perdavė ją m...

    2
  • Atsarginiai piliečiai
    Atsarginiai piliečiai

    Referendumas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo turint ir kitos šalies pilietybę įvyko, tačiau laukiamų rezultatų neatnešė. Keisti šalies Konstitucijos 12-ąjį straipsnį sutiko kiek daugiau nei 1 mln. rinkėj...

    7
  • Aikštei reikia konkretumo
    Aikštei reikia konkretumo

    Svarstydami, už ką balsuoti, žmonės klausinėjo vienas kitą: ar pakeis ką nors naujasis tautos vadas ar ir toliau sruvensime įkyrėjusia vaga? ...

    6
  • Savivertės nuospaudos
    Savivertės nuospaudos

    Šiandien „Eurovizijoje“ nuskambės lietuviškai atliekama daina, pakėlusi visą Malmės areną ant kojų. Koks pasididžiavimas sava kalba! Nereikia nė 1,3 mln. eurų, už kuriuos Valstybinė lietuvių kalbos komisija ketina stiprint...

    6
Daugiau straipsnių