Įkalintos Baltarusijos opozicijos veikėjos šeima apie ją negirdėjo daugiau kaip 400 dienų

  • Teksto dydis:

Įkalintos Baltarusijos opozicijos veikėjos Maryjos Kalesnikavos šeima trečiadienį, per aktyvistės 42-ąjį gimtadienį, pranešė, kad praėjo jau 434 dienos, kai jos artimieji negavo jokios žinios apie ją.

M. Kalesnikava, atliekanti 11 metų laisvės atėmimo bausmę už pagalbą 2020 metais Baltarusijoje organizuojant antivyriausybinius protestus, ir kiti įkalinti opozicijos veikėjai ištisus mėnesius laikomi be ryšio su išoriniu pasauliu, todėl baiminamasi dėl jų gerovės.

„Maryja jau ketvirtą gimtadienį praleidžia už grotų, o neseniai gavome informacijos, kad jos sveikata blogėja ir nežinome, ar ji apskritai gydoma“, – Baltarusijos žiniasklaidai sakė jos sesuo Taciana Chomič. Ji pridūrė, kad paskutinį laišką iš M. Kalesnikavos šeima gavo 2023-ųjų vasarį, o nuogirdos apie ją pasklinda per kitus kalinius.

Po 2020-ųjų rinkimų, paskelbus, kad per juos šeštą kadenciją užsitikrino autoritarinis vadovas Aliaksandras Lukašenka, Baltarusiją sukrėtė beprecedenčiai masiniai protestai. Vakarai ir opozicija rinkimus pasmerkė kaip suklastotus.

Reaguodama į protestus valdžia sulaikė daugiau kaip 35 tūkst. žmonių ir tūkstančius jų žiauriai sumušė. Daugelis svarbiausių opozicijos veikėjų buvo sulaikyti ir nuteisti ilgus metus kalėti, o kiti pabėgo į užsienį.

M. Kalesnikava už grotų sėdi nuo 2020-ųjų rugsėjo. Į nelaisvę ji pateko po to, kai pasienyje suplėšė pasą, valdžios institucijoms bandant ją išsiųsti iš šalies.

2022 metais M. Kalesnikavai buvo atlikta pilvo operacija, tačiau ji greitai buvo pervežta atgal į kalėjimą. Tuomet jos tėvui buvo leista ją aplankyti. Šios savaitės pradžioje svarbiausia Baltarusijos žmogaus teisių grupė „Viasna“ M. Kalesnikavą įtraukė į 93 politinių kalinių, kurie turi rimtų sveikatos problemų ir gali būti arti mirties, sąrašą.

„Viasna“ taip pat pranešė, kad aktyvistė patiria spaudimą ir priekabiavimą iš kitų kalinių, kurie veikia pagal kalėjimo pareigūnų nurodymus.

Nuo 2023-ųjų kovo ji laikoma visiškoje izoliacijoje, sakė T. Chomič, ir „informacija apie ją pasirodo tik tada, kai kas nors atsiduria kameroje šalia jos“.

„Viasna“ duomenimis, Baltarusijoje yra 1 401 politinis kalinys. Tarp jų yra šios grupės įkūrėjas Alesis Bialiackis, 2022 metais gavęs Nobelio taikos premiją.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, kuri buvo priversta emigruoti į Lietuvą, trečiadienį, per M. Kalesnikavos gimtadienį, paragino solidarizuotis su šia aktyviste.

„Jei režimas „nekariauja su moterimis“, tai kodėl jau ketvirtus metus Maša šią dieną praleidžia už grotų?“ – socialiniame tinkle „X“ rašė S. Cichanouskaja.



NAUJAUSI KOMENTARAI

reikia

reikia portretas
ne lieziuviais valdzia vers o veiksmais ,o tai prezidente by sedi LT ir vis tauskia kokias tai nesamones ,varykit i by ir verskit valdzia jeigu ji neitinka ,bet ,gal Lukosenkos duotas toks nurodymas jai ,kaip ir musu 'dedulei' dave kgb vis loti jog puls ,o gali ir ???
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių